راهنمای خرید خط تلفن ویپ

https://netyek.net/wp-content/uploads/2023/06/voip_03.jpg

راهنمای خرید خط تلفن ویپ

فرقی نمی کند که دفتری فیزیکی برای شرکت اجاره کرده اید یا نه، در هر حال می توانید خط تلفن اینترنتی مخصوص به آن را با شماره ای ثابت به نام خودتان داشته باشید. «دیگر خبری از سیم کشی مخابرات و تجهیزات این چنینی نیست.» همه چیز در بستر اینترنت در اختیارتان قرار می گیرد و می توانید با فناوری ویپ صاحب تلفن شوید.

راه اندازی کسب وکار نیاز به تجهیزات و امکاناتی دارد که دسترسی به آن ها در روز و روزگار جدید آسان تر از گذشته می باشد. فرصت های بیشتری پیش رویمان قرار دارند و در صورتی که آن ها را بشناسیم، روند کارمان بسیار ساده تر از قبل می شود. سیستم تلفن ویپ و خطوط اینترنتی یکی از همین شانس های امروزی برای توسعه کسب وکار با امکانات بهینه هستند.

خط تلفن اینترنتی چیست؟

خطوط تلفنی اینترنتی خدماتی مشابه خط تلفن های ثابت ارائه می کنند. تفاوت این دو در ساختار و اجرای خدماتشان می باشد. برای راه اندازی تلفن های اینترنتی به بستر شبکه جهانی نیاز دارید و احتیاجی به سیم کشی ها و تجهیزات مخابراتی نیست. خط تلفن اینترنتی یا سیپ ترانک (SIP Trunk) پروتکلی بوده که با کمک آن انتقال صدا روی بستر شبکه اینترنت ویپ امکان پذیر می شود.

تلفن های اینترنتی (به آن سیپ ترانک هم می گویند) دو طرف دارند در یک سمت، مرکز تلفن ویپ قرار دارد و سمت دیگر هم سرویس دهنده سیپ ترانک می باشد. البته در سمت دوم، امکان حضور سانترال ویپ یا یک گیت وی (Gateway) هم وجود دارد. شرکت های فعال در زمینه ارائه خدمات خطوط تلفن اینترنتی و مخابرات از فناوری های ویپ و پروتکل سیپ (SIP) استفاده می کنند.

سیپ فون هم خطی تلفن اینترنتی بوده که برای برقرارکردن تماس ها در سطح اینترنت از فناوری ویپ کمک می گیرد. این فناوری های تازه توانسته اند، کیفیت تماس های ورودی و خروجی را در شرکت ها و بخش های مختلفی مثل مراکز تماسشان بالا ببرند.

خطوط تلفن اینترنتی چطور عمل می کنند؟

برای ایجاد امکان تماس اینترنتی، مخابرات و شرکت های فعال در این زمینه، بستری برای ارتباط صوتی میان سرویس دهنده و سرویس گیرنده به وجود می آورند. چنین بستری در نتیجه استفاده از پروتکل سیپ شکل می گیرد در این شرایط امکان ارائه خطوط تلفنی با اینترنت مقدور می شود.

مخابرات از بستر فیبر نوری یا زوج سیم با سخت افزاری موسوم به مودم G.SJDSL.BIS به کاربران خدمات ارائه می کند. در چنین حالتی بوده که شرکت های ارائه دهنده می توانند تعداد خطوط دلخواه مشتریان را برایشان فراهم و عرضه کنند.

با این امکانات می توانید خطوطی تلفنی برای شرکت در اختیار داشته باشید که به هیچ نقطه جغرافیایی وابسته نیست. برای راه اندازی زیرساخت خدمات مربوط به خط تلفن اینترنتی از فناوری ویپ استفاده می شود. شرکت های فعال در این حوزه دارای مجوزهای لازم برای ارائه خدمات به مشتریان هستند و این امکانات را بدون نیاز به تجهیزات پیچیده یا فرایندهای طولانی و دشوار در اختیار مشتریان قرار می دهند.

خطوط تلفنی اینترنتی خدماتی مشابه خط تلفن های ثابت ارائه می کنند. تفاوت این دو در ساختار و اجرای خدماتشان می باشد. برای راه اندازی تلفن های اینترنتی به بستر شبکه جهانی نیاز دارید و احتیاجی به سیم کشی ها و تجهیزات مخابراتی نیست. خط تلفن اینترنتی یا سیپ ترانک (SIP Trunk) پروتکلی بوده که با کمک آن انتقال صدا روی بستر شبکه اینترنت ویپ امکان پذیر می شود.

شکل شماره های خطوط اینترنتی چگونه است؟

سرشماره موردنظر برای شرکت و کسب وکارتان را خودتان انتخاب می کنید در خرید خط تلفن اینترنتی دست برای انتخاب باز می باشد. شماره های اینترنتی معمولا 8 رقم دارند و همیشه با نام خودتان ثبت خواهند شد.

شماره هایی با ارقام روند و مشخص، هزینه بیشتری دارند. امکان استفاده از چنین خطوطی روی بسترهای مختلف هم وجود دارد. با مبدل می توانید از یک خط روی بسترهای مختلف کمک بگیرید:

 • موبایل
 • تلفن های ویپ
 • تلفن های آنالوگ قدیمی
 • مرکز تلفن ویپ

انواع تلفن اینترنتی چیست؟

تلفن های اینترنتی در دو دسته بندی قرار می گیرند:

 • سیپ ترانک (SIP Trunk) یا همان تلفن تجاری
 • سیپ یوزر (SIP User) یا همان تلفن خانگی

سیپ ترانک

تلفن های سیپ ترانک یا تلفن اینترنتی تجاری برای کسب وکارها استفاده می شوند و امکاناتی مثل برقراری چند تماس را با وجود یک شماره ممکن می کنند. اینکه چه ظرفیت تماسی را برای خرید انتخاب می کنید به سلیقه و نیازهای خودتان وابسته می باشد. در انتخاب و خرید خط تلفن اینترنتی باید نیازسنجی دقیقی داشته باشید و با در نظرگرفتن شرایطتان اقدام به تهیه بهترین گزینه برای کسب وکارتان کنید.

سرشماره موردنظر برای شرکت و کسب وکارتان را خودتان انتخاب می کنید در خرید خط تلفن اینترنتی دست برای انتخاب باز می باشد. شماره های اینترنتی معمولا 8 رقم دارند و همیشه با نام خودتان ثبت خواهند شد.

سیپ یوزر

سیپ یوزر تفاوتی با تلفن های معمولی ندارد و از اینترنتی برای برقراری تماس ها استفاده می کند. در واقع، کارکردن این تلفن دقیقاً شبیه هم تایان سنتی اش می باشد.

مزایا و معایب خطوط تلفنی اینترنتی چیست؟

خطوط تلفن اینترنتی مزایای فراوانی دارند و البته نواقص و مشکلاتی هم در استفاده از آن ها موجود می باشد. در صورتی که قصد استفاده از چنین خدماتی را دارید، باید با نقاط ضعف و قوتش هم آشنا باشید.

مزایای خط تلفن ویپ

 • هزینه های مربوط به تماس تلفنی کم می شود.
 • تماس های حاصل از خطوط تلفن اینترنتی فاقد نویز و همهمه یا مشکلاتی نظیر پژواک و برگشت صوت هستند.
 • از هر نقطه جغرافیایی، شما و همکارانتان با مشتریان و مخاطبان در ارتباط قرار می گیرند.
 • پایداری تماس ها بیشتر بوده و کیفیت مطلوبی دارند.
 • شرایط دورکاری با وجود دسترسی به خط تلفن اینترنتی ساده می شود.
 • امکان تعیین تعداد خطوط دلخواه اینترنتی متناسب با نیازهای کسب وکارتان وجود دارد.
 • محدودیت های جغرافیایی با خط تلفن اینترنتی از بین رفته بوده و در صورتی که دفترتان را عوض کنید یا نقل مکان از شهری به شهر دیگر داشته باشید هم همچنان شماره ثابت و بی تغییر می ماند.
 • خدمات موجود در این بستر از برقراری تماس به خوبی پشتیبانی می شوند.

معایب خط تلفن ویپ

 • وابستگی به کیفیت اینترنت و برق در صورتی که این ها دچار اختلال شوند با مشکلاتی در سیستم تماس روبه رو می شوید.

باید قبول کرد که در صورتی که چه خطوط تلفن اینترنتی مزایای زیادی دارند و می توانند تماس هایی باکیفیت مطلوب ایجاد کنند اما وابستگی شان به اینترنت می تواند گاهی دردسرهایی به وجود بیاورد. در صورتی که از خط تلفن voip استفاده می کنید، باید به این نکته توجه داشته باشید. اگر کیفیت اینترنت مطلوب و وضعیت آن پایدار باشد، استفاده از خط تلفن اینترنتی فکر بسیار خوبی خواهد بود.

استفاده از خط تلفن اینترنتی راهی برای ارتقای کیفیت تماس های ورودی و خروجی در کسب و کارها می باشد. ضمن اینکه موجب می شود هر شرکتی فارغ از محدودیت های جغرافیایی یا مکانی بتواند تلفنی ثابت برای ارتباط با مشتریان و مخاطبان خود داشته باشد. خطوط تلفن اینترنتی در بستر و فضای اینترنت خدمات ارائه می دهند.

این موضوع هم موجب بهبود کیفیت شان می شود و هم از سویی دیگر باعث می شود که در صورتی که اینترنت اختلال پیدا کند، ارتباطات دچار مشکل شوند. در هر حال، امکاناتی که این فناوری در اختیارتان می گذارد، بسیار قابل اعتنا و کاربردی می باشد. با رشد سریع و مداوم فناوری، باید انتظار داشته باشیم که امکاناتی نظیر خطوط تلفن اینترنتی هم در سال های آینده خدمات جذاب تری برایمان فراهم کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *