گجت ها ، این ماسماسک های جذاب

گجت

گجت یک وسیله مکانیکی یا هر کالای مبتکرانه ای است. گجت ها گاهی اوقات به عنوان گیزمو هم شناخته می شوند. رینر بانهام در مقاله‌ای در سال 1965 ریش تراش شارژی را به عنوان نمونه‌ای از “یک ابزار زیرکانه” توصیف می‌کند.

معنی گجت

تعریف دقیق و صد درصدی از معنی گجت وجود ندارد ولی تحقیقات ما به سه نتیجه نسبتا متفاوت ختم شد که در اینجا آورده ایم:

  1. ابزاری در شیشه گری:

گجت ظاهرا نام ابزار شیشه گری ای بوده است که در فرهنگ لغت شیشه گری منتشر شده توسط موزه شیشه کورنینگ بیان شده است، در قرن 18 یک میله فلزی با گیره فنری استفاده میشده است که این ابزار پای یک ظرف را می گرفته و شیشه گر با استفاده از آن به شیشه شکل میداده است.

  1. نام قطعه مکانیکی در کشتی:

در دهه 1850 به‌عنوان زبان عامیانه ملوانان، به هر مکانیزم یا قطعه کشتی که یا فاقد نام بوده یا نام آن فراموش شده است، گجت گفته میشده است. گجت ممکن است ریشه در gâchette فرانسوی، “قطعه ای از یک مکانیسم” داشته باشد.

  1. سازنده مجسمه آزادی آمریکا:

ممکن است از gâchette یا gagée فرانسوی، یا از نام خانوادگی فرانسوی Gaget، یک صنعتگر که با همکاری پروژه ساخت مجسمه آزادی، ابزارهای تبلیغاتی تولید می کرده باشد.

اولین گجت:

بنابر شواهد تاریخی “چرتکه” اولین گجت ساخته شده توسط بشر است ، که امروزه همچنان به عنوان یک وسیله آموزشی و کاربردی مورد استفاده است و هر سال مسابقات استفاده از چرتکه در سطح جهانی برگزار میشود.

چرتکه یکی از بسیاری از ابزارهای شمارش است که در زمان های قدیم برای کمک به شمارش اعداد بزرگ اختراع شد، اما اعتقاد بر این است که برای اولین بار در 2400 سال قبل از میلاد قرن ها قبل از پذیرش سیستم اعداد مکتوب هندو-عربی چرتکه توسط بابلی ها مورد استفاده قرار گرفته است.

معروف ترین گجت دنیا:

پرکاربردترین گجت های دنیا تلفن های موبایل هوشمند هستند. طبق آمارهای ارایه شده بصورت آنلاین گوشی های موبایل بیش از 96% گجت های دنیا را به خود اختصاص داده اند. گجت های مدرن همگی الکترونیکی هستند ومعمولا به اینترنت وصل میشوند.

گجت های همراه و قابل حمل:

گجت ها معمولا ابعاد کوچکی دارند به اصطلاح ” تو جیب جا میشوند”. مثلا این پنکه شارژی های جیبی گجت های کوچک و کاربردی هستند. یک گجت چند کاره جالب. پاوربانک ، پنکه شارژی و استند رومیزی موبایل. با خرید پنکه شارژی به عنوان هدیه میتوانید دوستتان را شگفت زده کنید.

این اسپیکر بلوتوثی هم یک گجت جذاب است. البته همه اسپیکرهای بی سیم نوعی گجت محسوب میشوند ولی این اسپیکر بلوتوثی فانتزی یک چراغ خواب لمسی جذاب هم هست و با صفحه لمسی تعبیه شده روی آن میتوانید رنگ و رقص تور آن را عوض کنید ، این اسپیکر بلوتوثی چراغ خواب یک وسیله کاربردی برای اتاق خواب کودکان و بزرگسالان است.

اگرچه که قدمت گجت ها به بیش از 3000 سال قبل میرسد

اگرچه که قدمت گجت ها به بیش از 3000 سال قبل میرسد ولی تا 50 سال پیش گجت ها مکانیکی بودند و خبری از مدارهای الکترونیک باتری و اتصال به اینترنت نبود. امروزه گجت ها در انواع و اقسام متنوعی دسته بندی میشوند مانند گجت های مکانیکی (گیزمو) گجتهای نرم افزار (ویجت) و تنوع زیادی از وسایل چند کاربردی که و همه کاره.

اگر به دنبال جدیدترین گجت های کاربردی هستید حتما صفحه گجت شوجی ایران را مشاهده بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *